Ważne czynniki przy wyborze patelni

Kiedy szukasz nowej patelni, wybór wydają się nieograniczony. Jest tak wiele rodzajów naczyń do wyboru. Chcesz dużą czy małą patelnię? Z nieprzywierającą powłoką? Nierdzewną? Żeliwną? Jest wiele do rozważenia. Znalezienie najlepszej patelni do Twoich potrzeb zależy głównie od Twojego stylu gotowania i budżetu, ale warto przemyśleć także inne czynniki. Jeśli nie wiesz jak wybierać patelnie, czytaj dalej, a poznasz kilka wskazówek.

Na co zwrócić uwagę wybierając patelnie?

Czy można je myć w zmywarce? Patelnie z uchwytami lub gałkami z tworzywa sztucznego, albo ze stali nierdzewnej można z reguły myć w zmywarce, ale większość patelni z drewnianymi uchwytami i gałkami nie. Najlepiej jednak nie myć patelni w zmywarce, ponieważ może to radykalnie skrócić ich żywotność. Zmywarka może również powodować łuszczenie się powłoki na patelniach z powłoką nieprzywierającą, czyniąc je bezużytecznymi. Większość patelni wymaga niewiele więcej niż szybkiego spłukania, namoczenia lub delikatnego szorowania.

Rodzaj podstawy. Płaska patelnia szczególnie przydaje się do gotowania na kuchence elektrycznej, ponieważ zakrywa ona cały pierścień płyty i nie marnują ciepła.

Bezpieczne w piekarniku: patelnie wielofunkcyjne, których można używać zarówno w piekarniku, jak i na płycie grzewczej, oszczędzają czas i miejsce do przechowywania. Sprawdź, czy uchwyt jest odporny na ciepło z piekarnika.

Uchwyty i gałki: Uchwyty powinny być wystarczająco długie i grube, aby móc bez problemu złapać patelnię, ale jednocześnie nie mogą być zbyt ciężkie. Powinny być również bezpieczne, co daje zastosowanie technologii zapewniającej ochronę przed nagrzewaniem.

Dobrze dopasowane pokrywki: Pokrywki powinny dobrze przylegać do patelni, ale jeśli nie mają otworów wentylacyjnych, powinny pozwolić jednocześnie na ujście pary.

Otwory w uchwytach: idealne do wieszania patelni i oszczędzania miejsca w szafkach.

Jeśli chodzi o patelnie, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, ale istnieje wiele wspaniałych patelni, niezależnie od tego, co lubisz gotować. Po prostu pamiętaj, aby czyścić i dbać o patelnię zgodnie z instrukcją, a powinna wystarczyć na długi czas – zwłaszcza jeśli jest żeliwna.