Rodzaje zaparzaczy do kawy – na jaki się zdecydować?

Mała czarna z fusami to jeszcze do niedawna najczęściej wybierana opcja tego popularnego napoju. O tym jednak, że kawa bez fusów smakuje znacznie lepiej, dowiaduje się coraz więcej z nas, przede wszystkim za sprawą różnorodnych zaparzaczy do kawy. A jest ich co najmniej kilka rodzajów. 

Jakie mamy rodzaje zaparzaczy?

Istnieje co najmniej kilka najpopularniejszych modeli, które z powodzeniem przyrządzą dla nas aromatyczną kawę zarówno w domu jak i w miejscu pracy. Kupimy je w większości sklepów z AGD, także w większych supermarketach oraz w specjalistycznych i świetnie zaopatrzonych pod tym względem sklepach internetowych. 

Jak przedstawia się to, jeśli chodzi o asortyment? 

Prym wiodą oczywiście tradycyjne kawiarki, które kształtem przypominają czajniczki i stawiamy je na naszej kuchence. Specjalna konstrukcja sprawia, że gdy zagotuje się woda, to pod wpływem ciśnienia przedostaje się ona do świeżo zmielonych ziaren, a w konsekwencji powstaje aromatyczny i mocny napój. Kawiarki przygotowują więc kawę metodą ciśnieniową. 

Na nieco innej zasadzie działa zaparzacz do kawy tłokowy, w którym łatwo przygotować kawę w miejscach, gdzie nie mamy pod ręką kuchenki, ponieważ dodaje się do nich wrzątek przegotowany np. w czajniku elektrycznym. Na mniejszą porcję kawy świetnie sprawdzi się aeropress.

Poza tym istnieją jeszcze równie popularne ekspresy przelewowe, które dostępne są również w wersjach elektrycznych. Ta druga opcja jest na pewno bardzo wygodna, gdy chcemy przygotować większą porcję kawy. 

Jak wybrać zaparzacz do kawy idealny dla siebie?

Warto pamiętać, że na aromat kawy składa się nie tylko sposób jej przyrządzania, ale przede wszystkim to, jakich ziaren użyjemy, czy świeżo je zmielimy oraz w jaki sposób były palone. Różnego rodzaju zaparzacze tylko pozwalają nam wydobyć ten aromat. Metoda ciśnieniowa czy przelewowa może dostarczyć naprawdę świetnej dawki aromatycznej kawy, ale trzeba też pamiętać, że zaparzacze są przeznaczone do przygotowania określonej porcji kawy, więc powinniśmy trzymać się zaleceń producenta w tej kwestii. To, jak wybiorę zaparzacz do kawy dla siebie, powinno być podyktowane osobistymi preferencjami.