Jak wybrać gustowny zestaw sztućców, który doskonale sprawdzi się przy przyjmowaniu gości?

Sztućce są podstawowym elementem wyposażenia, od którego często się rozpoczyna, urządzając dom. Zazwyczaj ich wyborowi nie towarzyszy głębsza refleksja, gdyż są one najczęściej używane jedynie przez domowników. Zdarza się jednak, że dobiera je się głównie pod kątem przyjmowanie gości. Jak wybrać zestaw sztućców, który sprawi, że goście zachwycać się będą wyczuciem smaku gospodarzy? 

Jakie rodzaje sztućców powinno się posiadać, przyjmując gości?

Stosowane na co dzień zestawy sztućców często są niezwykle okrojone, gdyż tendencją czasów współczesnych jest upraszczanie życia. W ten sposób w wielu domach występują jedynie cztery podstawowe rodzaje sztućców – łyżeczka do herbaty, łyżka stołowa, widelec obiadowy i nóż obiadowy. Taki zestaw, chociaż całkowicie wystarczający na co dzień większości rodzin, do ceków towarzyskich się nie nadaje i postrzegany jest za wysoce niestosowny. 

Organizując spotkania, powinno się posiadać o wiele więcej sztućców, w tym łyżeczki do kawy, widelce do przystawek, widelczyki do ciast, łyżki deserowe łyżki do lodów, noże do sera, widelce do ryb i wiele innych rodzajów sztućców, jednak komplet taki należy dopasować do rzeczywiście serwowanych potraw.

Dobrze dobrane do zastosowania sztućce będą dowodem znajomości etykiety przez gospodarzy i zachwycą gości. To, jakie sztućce daje się gościom podczas domowych spotkań, wiele mówi o gospodarzach, ich ambicjach, wykształceniu i towarzyskim obyciu. 

Z jakiego materiału sztućce wybrać?

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać zestaw sztućców, wiele osób ma problem z wyborem materiału, z jakiego powinny być wykonane. Chociaż na co dzień zazwyczaj używa się tych ze stali nierdzewnej, nie kojarzy się ona większości osób z elegancją i ozdobnym charakterem. 

Jest to błędna założenie, a sztućce ze stali nierdzewnej mogą być gustowne dzięki zdobieniom, a także elementom wykonanym z innych materiałów. Coraz popularniejsze są też takie, które wykonane są ze stali nierdzewnej, ale są pozłacane, co czyni je znacznie tańszymi od tych wykonanych jedynie ze złota, a jednocześnie wprawi gości w zachwyt.

Materiały można także łączyć w ramach jednego kompletu, dobierając go samodzielnie. Sztućce do głównych potraw mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, będąc jednocześnie zdobionymi, natomiast łyżeczki do herbaty, kawy, czy deserów mogą być wykonane ze srebra. 

Stosując się do powyższych wskazówek, łatwo będzie wybrać komplet sztućców, który nada się na wiele okazji, w tym i na spotkania rodzinne, i te bardziej oficjalne, na których obecni będą klienci, kontrahenci i osoby z pracy.