Eleganckie kieliszki do wina – co trzeba wiedzieć?

Na półkach sklepowych znaleźć można bardzo wiele kieliszków do wina, dlatego też wybranie najlepszych naczyń nie jest prostym zadaniem. Pamiętać należy o tym, że eleganckie kieliszki spełniają nie tylko zadania użytkowe, ale również dekoracyjne. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę to, aby wybrać odpowiednie kieliszki do konkretnych gatunków wina.

Na co zwrócić uwagę wybierając kieliszki do wina?

Przeglądając dostępne na rynku kieliszki do wina w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jakość oraz kolor szkła. Najlepsze jakościowo kieliszki wykonane są przeważnie z bardzo przejrzystego szkła crystalline. W dużej mierze to właśnie dzięki takiemu naczyniu będzie można dłużej cieszyć się piękną barwą spożywanego trunku. Pamiętać należy o tym, że porządne wino dostarcza nie tylko rewelacyjnych wrażeń smakowych, ale również wrażeń wzrokowych. Ogromną rolę odgrywa także konstrukcja samej nóżki. Ergonomiczna nóżka znacząco ułatwi utrzymanie kieliszka w dłoni bez potrzeby dotykania czaszy. Jeżeli częstujemy większą liczbę gości to warto zadbać o to, aby kieliszki idealnie pasowały do siebie. Dużym błędem jest ustawianie na stole naczyń, które pochodzą z wielu różnych kompletów.

Jak prawidłowo nalewać wino?

Wina czerwone, różowe i białe najczęściej nalewa się do 1/3 wysokości czaszy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wina musującego, gdzie nalewa się je do połowy albo do 3/4 wysokości czaszy. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że zupełnie inaczej nalewa się wina młode, średnio dojrzałe i długo dojrzewające. Jeżeli chodzi o wino młode do najlepiej nalewać je do połowy albo do 3/4 wysokości czaszy. Wina średnio dojrzałe nalewa się do wysokości 1/3 kieliszka. Długo dojrzewające wina nalewa się z kole do 1/8 kieliszka. Pamiętać należy także o tym, że wina nie można dolewać do kieliszka w którym trunek jeszcze jest.

Jak prawidłowo pić wino z kieliszka?

Wszystkie gatunki wina pije się trzymając kieliszek za nóżkę. Między innymi dlatego też większość kieliszków posiada długie nóżki, dzięki którym nie ma ryzyka ogrzania wina. Dzięki nóżce można uniknąć nieprzyjemnych dla oka odbitych palców na szkle. Wino spożywa się małymi łykami parząc się w środek kieliszka. Wino przed podaniem warto dobrze napowietrzyć. W zadaniu tym pomóc mogą specjalne karafki, czy też dekantery do wina. Dobry zestaw do wina zawiera nie tylko kieliszki, ale również otwieracz i specjalne zatyczki do butelek. Warto zadbać o to, aby poszczególne gadżety idealnie do siebie pasowały. Wino lubi ładną oprawę, dlatego też tym bardziej warto zadbać nawet o najmniejsze detale.