Czystek od podstaw, czyli co i jak

Czym jest czystek?

Czystek to roślina z grupy czystkowatych, która liczy około 50 gatunków. W Polsce występuje w wielu odmianach, posiada charakterystyczne kwiaty w kolorach: jasnopurpurowym, ciemnoróżowym i białym. W fitoterapii wykorzystuje się jego ziele, kwiaty i ciemnobrązową żywicę zwaną ladanum.

Skąd wynika zainteresowanie medycyny naturalnej czystkiem?

Wykazuje wysoką zawartość polifenoli, czyli naturalnych antyoksydantów. Antyoksydanty to związki chemiczne usuwające z organizmu wolne rodniki tlenowe, tym samym spowalniając proces starzenia organizmu i chroniąc przed nowotworami. Antyoksydanty dodatkowo hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnych w organizmie, wspierają działanie układu odpornościowego.

Kup na planteon.pl

W jakiej postaci można spożywać czystek?

Czystek najłatwiej znaleźć w postaci herbaty, jest to też jedna z wygodniejszych form jego spożywania. Można go kupić również jako suszone ziele oraz tabletki. W przypadku zakupienia suszonej rośliny należy zalać łyżeczkę suszu gorącą wodą i przez dziesięć minut trzymać pod przykryciem. Można również przyrządzić odwar z czystka – wówczas 10 gram ziela trzeba zalać szklanką wody i gotować przez pięć minut. Odwar pić po wystudzeniu.

Nie tylko do picia!

Użytkowanie czystka nie kończy się na spożywaniu go. Dodatkowo można zewnętrznie stosować odwary z tej rośliny – działają one antyseptycznie, przeciwzapalnie, a na niektóre osoby nawet przeciwtrądzikowo, wspomagają również leczenie świądu.