Czym kierować się przy wyborze woka do gotowania?

Wok do gotowania to patelnia, która, choć bardzo egzotyczna, ponieważ wywodzi się wprost w dalekiego wschodu, to jednak bardzo popularna w polskiej kuchni. Wszystko za sprawą licznych zalet, które powodują, że wok jest naczyniem łatwym i wygodnym w użytkowaniu. Niestety za popularnością tego rodzaju patelni nie idzie w parze wiedza na temat tego, jak je poprawnie wybrać w sklepie podczas kupowania. Czym zatem trzeba się w takiej chwili kierować?

Jaki rodzaj woka wybrać?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas kupowania woka jest określenie tego, jakiego ma on być rodzaju. Jak się bowiem okazuje, na rynku nie istnieje tylko jeden jego modelu, lecz aż trzy, które różnią się od siebie w sposób bardzo zasadniczy.

Bardzo często spotykanym wokiem jest model mandaryński, który jest bardzo lekki, lecz jednocześnie dość mały i głęboki. Dzięki takiej konstrukcji rewelacyjnie nadaje się on do mieszania potraw podczas ich gotowania poprzez ich podrzucanie. Zupełnym przeciwieństwem woka mandaryńskiego jest wersja kantońska. Jest ona niezwykle duża, ciężka, a przez to zupełnie nie nadaje się do jej podnoszenia i podrzucania obecnych w niej potraw. Jest to wok, który przez cały czas stoi na ogniu. Modelem uniwersalnym, który łączy w sobie oba te modele, jest wok pekiński, który jednocześnie jest tym, który cieszy się w Polsce największą popularnością.

Z jakiego materiału powinien być wykonany wok?

Sam rodzaj woka to jednak nie koniec, ponieważ równie ważną, a może i ważniejszą sprawą podczas jego kupowania, jest określenie tego, z jakiego powinien być wykonany materiału. Co jest dostępne na rynku? Podobnie, jak i rodzaje woka, te dostępne pod względem materiału wykonania również znaleźć można trzy modele. Jest to wersja stalowa, żeliwna, oraz ceramiczna.

Wok żeliwny jest modelem najtrwalszym i zdecydowanie w największym stopniu odpornym na uszkodzenie, lecz jednocześnie jest wersją niezwykle ciężką. Nieco lżejsze, lecz nadal sprawiające problemy są modele stalowe, które jednocześnie rewelacyjnie rozprowadzają po swojej powierzchni ciepło. Wersja najlżejszą, lecz zdecydowanie najbardziej wrażliwą na uszkodzenia jest model ceramiczny.