Czy warto zaopatrzyć się w naleśnikarkę? Analiza sprzętu

Naleśniki są jednym z najprostszych, pysznych i popularnych dań. Wymagają one jedynie wymieszania mąki, jajek, mleka i kilku innych składników, w zależności od indywidualnego przepisu. Jednak przygotowanie dużej ilości naleśników wymaga sporo czasu, a rutynowe smażenie często skutkuje niedokładnym, bądź zbytnim wysmażeniem ciasta. Dlatego też technicy gastronomiczni wymyślili naleśnikarki – urządzenia pozwalające na smażenie naleśników znacznie szybciej i dokładniej, niż z użyciem patelni. Czy opłaca się kupić taki sprzęt?

Czym jest naleśnikarka?

Naleśnikarka ze sklepu GastroPuls to urządzenie stworzone specjalnie z myślą o naleśnikach. Składa się na nią płyta grzewcza, regulator temperatury i diody informujące o gotowości posiłku. Główna część urządzenia, płyta do smażenia, jest konstruowana ze specjalnych materiałów, minimalizujących ryzyko przypalenia naleśników. Urządzenie to może być zasilane zarówno gazem, jak i prądem, w zależności od wybranego modelu. Mówi się, że naleśniki zrobione z użyciem naleśnikarki są znacznie smaczniejsze od tych z patelni.

Zalety posiadania naleśnikarki

Największą zaletą, jak i celem powstania naleśnikarki, jest błyskawiczne przygotowywanie idealnie wypieczonych naleśników. Specjalna konstrukcja urządzenia nie pozwoli, żeby się one przypaliły, a sama obsługa sprzętu jest na tyle łatwa, że poradzi sobie z nią każdy amator kuchni. Dzięki temu doskonale nadaje się ona do prowadzenia barów i kawiarni z naleśnikami, gdzie głodni klienci wymagają jak najszybszej produkcji i jak największej jakości dania.

Czy naleśnikarki mają też wady?

Tak jak prawie każdy produkt, naleśnikarka również ma swoje minusy. Co prawda samo użytkowanie przewyższa smażenie ciasta na patelni pod każdym względem, jednak jest ono znacznie mniej ekonomiczne. Naleśnikarki same w sobie są bardzo drogą inwestycją. Tanie modele zaczynają się już od mniej niż stu złotych, jednak zwykle są one wadliwe i bardzo szybko się psują. Na zakupie dobrej naleśnikarki nie można oszczędzać, a dobrze wykonany sprzęt może kosztować nawet więcej niż tysiąc złotych. Co więcej, użytkownicy naleśnikarek elektrycznych często skarżą się na znaczne zwiększenie rachunków za prąd.

Oczywiście, na rynku są również naleśnikarki gazowe, których eksploatacja jest znacznie tańsza, jednak ceny dobrego sprzętu na gaz sięgają prawie dwóch tysięcy złotych. Na dodatek, chcąc zaopatrzyć swoją kuchnię w prawdziwie profesjonalną naleśnikarkę, trzeba być gotowym na wydatek od trzech, do nawet pięciu tysięcy złotych. Jest to strasznie droga inwestycja, dlatego zakup naleśnikarki gazowej zwróci się tylko poprzez sprzedaż na dużą skalę.