Arcydzięgiel litwor – co warto o nim wiedzieć?

Arcydzięgiel litwor jest gatunkiem rośliny należącym do rośliny selerowatych, w której znajduje się wiele gatunków z flory Polski. Roślina ta już od wieków znana jest ze względu na swoje właściwości lecznicze. Również dzisiaj jest powszechnie wykorzystywana, a preparaty zawierające w swoim składzie wyciągi z arcydzięgla kupić można w większości sklepów zielarskich i wielu aptekach. Co warto wiedzieć o tej roślinie?

Arcydzięgiel jako środek wspierający działanie układu pokarmowego

Arcydzięgiel wykazuje przede wszystkim działanie na układ pokarmowy. Poprawia trawienie i wzmaga perystaltykę jelit. Działa pobudzająco na produkcję soków trawiennych i wzmaga funkcje wydzielnicze układu pokarmowego. Wykazuje działanie wiatropędnie. W obrębie jelit wykazuje działanie lekko przeciwbólowe i przeciwskurczowe. Ze względu na takie działanie arcydzięgiel jest składnikiem wielu preparatów i leków, które używane są w chorobach związanych nieprawidłowym funkcjonowanie układu pokarmowego. W handlu dostępne są tabletki zawierające wyciąg z arcydzięgla, tabletki ze sproszkowanym zielem, nalewki dzięglowe i wiele innych. Leki roślinne zawierające tę roślinę dostępne są przede wszystkim w sklepach zielarskich, które obecnie są popularne w całej Polsce.

Arcydzięgiel litwor – do czego jeszcze się go stosuje?

Należy wiedzieć, że na tym zastosowania arcydzięgla się nie kończą. Olejek z tej rośliny stosuje się do nacierania w przypadku bólów reumatycznych i nerwobólów. Ma on działanie relaksujące, uspokajające, rozgrzewające i lekko przeciwbólowe. Warto też pamiętać, że zastosowania medyczne to nie wszystko i arcydzięgiel stosowany jest również w kuchni. Jest to roślina jadalna, choć współcześnie raczej rzadko się jej używa. Z młodych roślin można przyrządzać konfiturę o charakterystycznym smaku. Smażone w cukrze łodygi używane są w cukiernictwie. Stosuje się je tutaj podobnie jak lukrecję, choć charakteryzują się nieco odmiennymi walorami smakowymi. Jest to też wyjątkowo okazała roślina ozdobna.